04 OCAK, CUMA, 2019

Kemal Varol “Âşıklar Bayramı”

JarHawUcunda Ölüm Var ve Sahiden Hikâye adlı kitapları ile tanıdığımız Kemal Varol’un yeni romanı Âşıklar Bayramı, İletişim Yayınları etiketiyle 11 Ocak’ta yayımlanacak.

Varol, masalsı bir dil kullandığı romanında uzun yolları, baba oğul ilişkilerini ve aşkları anlatıyor. Romanın kahramanı avukatın “Her oğul gibi, ne kadar direnirsem direneyim daha en başından babama karşı yeniktim” hissinin hep orada durduğu bir hesaplaşma. Bir yandan da kırık bir aşk hikâyesinin bulutu dolanıyor babasıyla “meselesini” halletmeye çalışan adamın üzerinde… Yoksa, iki aşk hikâyesinin mi? Roman, aynı zamanda bir yol hikâyesi… Hem, düz anlamıyla bir yol hikâyesi: Diyarbakır’dan Kars’a yolculuk ediyoruz. Uzun yolun menzilleri, konaklama tesisleri, aramalar, kontroller, ıssız taşra köşeleri… Memleket hastaneleri…

“Babam, tamı tamamına yirmi beş yıl sonra, bir elinde yıllanmış üç telli bağlaması, diğer elinde ahşap bavulu, kapımın önünde diz çökmüş, gece vakti aniden ortaya çıkmış mahcup bir konuk veya geçip giden zamandan borcunu mahsup etmeye gelmiş eski bir alacaklı gibi öylece beni bekliyordu.” 

​Görsel: Przemyslaw Kruk

0
596
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle