10 MAYIS, PERŞEMBE, 2018

John Berger’in “Portreler”i

John Berger’in hayatı boyunca sanat ve sanatçılar üzerine kaleme aldığı yazıları Metis Kitap tarafından iki ciltte toplanıyor. Cildin ilk kitabı Portreler – Sanatçılar Üzerine Yazılar, Beril Eyüpoğlu çevirisiyle raflardaki yerini aldı.

Emine Bora, Eylem Can ve Semih Sökmen’in yayına hazırladığı Portreler’de Berger’in sanatçı portreleri, mağara resimlerinden günümüze kronolojik bir sırayla sunuluyor. Bu kitaplar aynı zamanda Berger’in alternatif sanat tarihi olarak da okunabilir. İkinci cildi ise Manzaralar adıyla yayımlanacak.

"Bir müzede ya da galeride sergilenen sanat eserini seyrettikten sonra, yaratıldığı atölyeye girmeye çalışırım. Ve orada, oluşum sürecinin hikâyesine ilişkin bir şeyler öğrenme umuduyla beklerim. Hikâyeye içkin umutlara, seçimlere, hatalara, keşiflere dair bir beklenti. Kendi kendime konuşur, atölyenin dışındaki dünyayı gözümde canlandırır, belki tanıdığım ya da asırlar önce ölmüş olan sanatçıya seslenirim. Kimi zaman yaptığı bir şeyden yanıt gelir. Hiçbir zaman bir neticeye varılmaz. Bazen her ikimizi de şaşırtan yeni bir alan açılır. Bazen de soluğumuzu kesen –bir gizin açığa çıkması gibi soluk kesici– bir hayal dünyası belirir."

0
2218
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle