Bu yıl “Dalgakıran Edebiyat” teması ile 11’inci kez gerçekleşecek İTEF 2019 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’nin programı açıklandı.
Festival’de 18 – 22 Nisan tarihleri arasında 20 yazar, 15 edebiyat profesyoneli, moderatörler, çizer ve çevirmenler ile birlikte söyleşiler, etkinlikler, atölyeler, konserler ve edebiyat partileri düzenlenecek.
Tüm etkinlikler ücretsiz olacak ve dili Türkçe olmayan tüm etkinliklerde simultane çeviri yapılacak.
18 Nisan Perşembe
14:00 - 15:30 / Yer: İstanbul Şehir Üniversitesi- Dragos Kampüsü
Kelimelerden Köprüler: Çevirmenler Sahnede
Konuşmacılar: Duygu Akın, Eren Yücesan Cendey, Süleyman Doğru
14:00 – 16:00 / Yer: MEF Üniversitesi
MEF Üniversitesi Çağdaş Bulgar Yazarları Ağırlıyor
Konuşmacılar: Alek Popov, Alexander Spatov, Angel Igov, Deyan Enev, Elena Alexieva, Georgi Gospodinov, Kalin Terziyski, Peter
Chouhov, Peter Delchev, Vesela Lyahova, Vladimir Zarev, Zahari Karabashliev
Moderatör: Ece Erdoğuş
19 Nisan Cuma
15:30 - 17:00 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Hayatın Öğretilerine Dair Bir Söyleşi: Acı, Bilginin Bedene İnmesidir
Konuşmacı: Azra Kohen
Moderatör: Ebru Kohen
17:00 - 18:30 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Yazar Murat Menteş ve Çizer Hakan Karataş Anlatıyor: Zamanda Edebi Bir Seyahat
Konuşmacılar: Murat Menteş ve Hakan Karataş
19:00 - 20:30 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Yazar - Çevirmen Buluşması: Sieben Jahre (Yedi Yıl) Peter Stamm ve Regaip Minareci
Konuşmacı: Peter Stamm
Çevirmen ve Moderatör: Regaip Minareci
20:30 - 22:00 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Minotor ve Hüzün: Doğal Roman ve Hüznün Fiziği Romanlarının Yazarıyla Buluşma
Konuşmacı: Georgi Gospodinov
Moderatör: Ertuğ Uçar
20 Nisan Cumartesi
16:00 - 17:30 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Dalgalarla Tarihin Kalıplarını Yıkmak: Kafka’nın Kedileri ve Kapalıçarşı
Konuşmacılar: Gábor T. Szántó ve Fuat Sevimay
Moderatör: Elif Tanrıyar
17:30 - 19:00 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Ağaçlarda Büyüyen Hikâyeler
Konuşmacılar: Paola Peretti ve Şebnem İşigüzel
Moderatör: Nazlı Gürkaş
19:00 - 20:30 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Dijital Dalgakıranlar Konuşmacılar: Halil Türkden, Safter Korkmaz, Seçil Epik
Moderatör: Elif Doğan
21:00 - 23:00 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Yazarlar DJ Kabininde
DJler: Aslı Perker, Hakan Günday, Tuna Kiremitçi
21 Nisan Pazar
11:30 - 13:00 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Geçmişin Kuyusu, İnsanın Kuytusu
Konuşmacı: Defne Suman
Moderatör: Çağlayan Erendağ
13:00 - 14:30 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Hayalet Dalgakıranlar
Konuşmacı: Yekta Kopan
Moderatör: Sevinç Erbulak
14:30 - 16:00 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Defne Kaman’ın Maceraları ve Anadolu Dalgakıranları
Konuşmacı: Buket Uzuner
Moderatör: Özge Ercan
16:00 - 17:30 / Yer: Yapı Kredi Bomontiada
Mahir Ünsal Eriş ile Dil Atölyesi: DİL (LER) İMİZ
Konuşmacı: Mahir Ünsal Eriş
22 Nisan Pazartesi
19:00 - 20:00 / Yer: Penguen Kitabevi
Psikolojik Gerilim ve Kadın
Konuşmacı: Ruth Ware
Moderatör: Yankı Enki
20:00 - 21:30 / Yer: kargArt
Dalgakıran Edebiyat Bosphorus Review’da!
Konuşmacı: Burhan Sönmez
Moderatör: Luke Frostick