06 OCAK, PAZAR, 2019

İstanbulluların “Cesur Yeni Dünya”sı: İstanbul 2099

Kutlukhan Kutlu ve Aslı Tohumcu’nun on altı yazarın kaleme aldığı 21. yüzyıl sonu İstanbul’una dair on altı çarpıcı öyküyü derledikleri İstanbul 2099, Doğan Kitap etiketiyle 11 Ocak'ta yayımlanacak.

Yazarlar, toplumsal, mimari, teknolojik, hatta bazen coğrafi açıdan farklı on altı yeni İstanbul yarattı. Kitapta yer alan yazarlar: Aslı E. Perker, Tayfun Pirselimoğlu, Barış Müstecaplıoğlu, Deniz Tarsus, Engin Türkgeldi, Afşin Kum, Sabri Gürses, Mehmet Açar, Doğu Yücel, Cem Akaş, Gülayşe Koçak, Altay Öktem, Murat Uyurkulak, Elif Türkölmez, M. Berk Yaltırık, Hakan Bıçakcı.

William Gibson seksenli yıllarda yazdığı bilimkurgu romanı Neuromancer’da İstanbul’u hep aynı kalan kent olarak tarif etmişti. O kitabın üzerinden geçen çeyrek yüzyılda baş döndürücü hızla değişti şehir. Peki taşı, toprağı, suyu ve canı yerinden oynatan bu değişimin bizi nereye götüreceğini tahayyül ediyoruz? Bu kadim kent iki binyıl önce de hikâyeleriyle ve anlatıcılarıyla buradaydı, 21. yüzyılın kapanışında da öyle olacak ama nasıl bir suretle?

Görsel: Dimitar Karanikolov

0
2790
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle