16 NİSAN, PAZAR, 2017

İnsanın “Sanat İçgüdüsü”

Denis Dutton’un insanın sanatsal yaratımın izlerini süren, bulduğu izleri makul bir çerçeve içinde tartışan çalışması Sanat İçgüdüsü – Güzellik, Zevk ve İnsan Evrimi, Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

İnsanın sanat serüveni de tıpkı insanın tarih boyu evrimi gibi geçmişle sürekli bir iletişim ve etkileşim halindedir. Sanat İçgüdüsü, insanın sanat eserlerinden zevk almasının temellerini sorunsallaştırırken ayrıca disiplinler arası bir stratejiye yaslanılarak, geniş bir alanda sanatın işlevi gözler önüne seriliyor.

“Bu kitaptaki amacım en başından sanatın genel niteliklerini evrilmiş adaptasyonlar olarak açıklamaktı. Standart kanona tekrar tekrar göndermeler yapmış olsam da, alt uçtaki popüler sanat diye görmezden gelinebilecek şeyleri de analize dahil etme niyetiyle yazdım. Eğer analizim doğruysa, uyku vakti hikâyelerinden, Susam Sokağı’ndan ve gençlik edebiyatından televizyon dizilerine, aşk romanlarına ve formüllerle yazılmış Hollywood filmlerine kadar uzanan sanat eğrisi hakkında daha anlamlı bir tartışma yürütmemize olanak tanıyacaktır.”

0
1684
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle