17 TEMMUZ, PAZARTESİ, 2017

İnce Bir Hüzünle Örülü Öyküler: Her Şey Dahil

Kerem Aslan’ın yarı karanlıkta bir zamanı anlattığı; eve sığınan, evi bulan ve özleyen ince bir hüznü yaşatan öykülerinin yer aldığı Her Şey Dahil, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Bu öyküler birbirine dolanan arzuları, hiç durmadan yağan yağmur gibi insanı kıstıran yorgunlukları, zamanın insafsızlığını, eksikliğin sıkıntısını, hayatın yeknesaklığını ve benzersiz coşkusunu yaşatıyor.

"Babamın kışın ölmesi iyi olmadı, haberi kokusuyla birlikte yayıldı. Komşusu Neriman Teyze o akşam çöpü çıkarmak için kapıyı açtığında, bu pis kokunun elindeki poşetten değil de karşı kapıdan geldiğini hemen anlamış ve zavallı adamın Allah korusun ama, galiba ölmüş olduğunu düşünmüş. Zaten fazla konuşkan olmayan, evden dışarı da ancak birkaç günde bir alışveriş için çıkan babamı günlerdir görmediği de aklına ilk o zaman gelmiş. Yine de bir umut, o sırada içeride haberleri seyreden kocası Bülent Amca’yı çağırıp babamın ziline bastırmış. Bülent Amca zile ikinci kez basmaya gerek duymamış, arkasına dönünce de Neriman Teyze’nin çoktan ağlamaya başladığını, tülbendiyle gözlerini sildiğini görmüş. Bülent Amca karısını içeri yolladıktan sonra kapıcıya haber verip hemen bir çilingir çağırmasını söylemiş. Neyse ki kapıcı böyle durumlarda polise de haber vermek gerektiğini biliyormuş. Polislerden yaşlı olanı başıyla işaret verince çilingir beyaz, plastik bir kartı kapının arasına sıkıştırmış, kapıyı kulpundan tutup yukarı itmiş, kartı da birkaç kez ileri geri oynatınca kapı şık diye açılmış. Ama koku bütün apartmana yayılmaya başlarken polislerin, Bülent Amca’nın ve kapıcının akıllarında tek bir şey varmış: Demek bu kadar kolay! Polisler kollarıyla burunlarını kapatıp içeri girdiklerinde babam, mutfakla salon arasındaki uzun koridorda, dört gündür, öylece yatıyormuş."

Görsel: Anwar Mostafa

0
2021
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle