07 ARALIK, CUMA, 2018

İlkyaz, Genç Yazarları Bekliyor!

Uluslararası PEN'in desteğiyle kurulan, her ay 35 yaş altı yazarların şiir ve öykülerini yayımlayacak platform İlkyaz yayın hayatına başladı.

Bu platform, dünyanın ve Türkiye’nin ünlü yazarlarından genç yazarlara okuma önerileri, dünya ve Türk edebiyatında önde gelen isimlerin gençlik eserlerinden örnekler içerecek. Ayrıca sitede 15 yaş altındaki yazarların eserlerine ayrılmış bir bölüm de yer alacak. Her ay İlkyaz tarafından seçilen üç yazarın eseri İngilizceye çevrilip yayımlanacak. Bununla kalınmayacak eserler başka bir ülkedeki PEN merkezi tarafından kendi ülkelerinin diline çevrilip, tanıtılacak. Böylelikle, uluslararası alanda yeni okurlar kazandırılırken, yazarlarımız da dünya edebiyatçılarıyla tanışmış olacak. İlkYaz'ın ilk sayısında Norveç PEN, ilk üç yazarın eserlerini çevirip tanıtmakta öncülük ediyor.

​Projenin kurucusu ve koordinatörü Ege Dündar, İlkyaz’ın amacını şöyle belirtiyor: “İlkyaz, 35 yaş altı yazarların hayal gücünü hem sergilemek hem de beslemek için kurulmuş bir platform. Yani konumuz genç edebiyat. İşimiz paylaşım. İletişimsizliğin kol gezdiği bir dönemde ayrışmadan moral bulabileceğimiz değerli bir ortak payda." Siteyi burada ziyaret edebilirsiniz.

0
1011
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle