16 KASIM, PERŞEMBE, 2017

Gerçekleşmeyen Gerçeklik

Yolculuğa ÖvgüFilozofların KarnıBir Putun Alacakaranlığı kitaplarıyla tanıdığımız Fransız filozof Michel Onfray’ın Cervantes’in Don Quixote’undan hareketle “Donkişotluk” kavramı üzerine düşündüğü Gerçekleşmeyen Gerçeklik adlı kitabı Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Kitap, Aytekin Karaçoban’ın çevirisiyle Everest Deneme kategorisinde yer aldı. Onfray; paranoyak, kötü niyetli, saldırgan, her an değişebilir, inkârcı bir kişiyi olumlu bir örneğe, hatta yeldeğirmenleriyle savaşan yiğit bir şövalyeye, gerçek bir kahramana dönüştüren tuhaf bir simya olarak nitelendirdiği “Donkişotluk” ile Cervantes’in yarattığı kahraman arasındaki anlam kaymasından hareketle, gerçekleşmeyen gerçekliğin romanın yazarları, kahramanları ve okurları tarafından nasıl farklı şekillerde ele alındığını, gerçeklik zemininin ve algılanışının nasıl değiştiğini inceliyor.

“Don Kişot dünyayı dile getiren fikrin dünyadan daha gerçek olduğunu düşünen simgesel bir Platoncu olarak ortaya çıkmaktadır. Gezgin şövalye devler görürken, Sanço Panza bunların değirmen olduklarını söyleyecektir ama Don Kişot burada kendi gördüğünün, görünen şeyden daha doğru olduğunu söylemekte ısrar edecektir. Özetle, Cervantes’in kahramanının deliliği şu tür bir düşünme biçiminden kaynaklanmaktadır: Kendi fikrinin, gerçekliğin gösterdiğinden daha gerçek olduğuna inanmak —Thales’in başlattığı soydan gelen Batılı düşünürün sık sık yakalandığı işte bu hastalıktır…”

Görsel: NACHEI .

0
1283
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle