07 NİSAN, CUMARTESİ, 2018

Ercan Kesal “Bir Zamanlar Anadolu’da”nın Hikâyesini Anlatıyor

Kitaplarıyla olduğu kadar sinemadaki varlığıyla da bilinen Ercan Kesal, 2011 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Bir Zamanlar Anadolu’da filminin hikâyesini anlattığı kitabı Evvel Zaman, İletişim Yayınları etiketiyle 13 Nisan'da yayımlanacak.

​Kesal, sadece bir film güncesi anlatmıyor, sinemaya dair düşüncelerini edebiyatla harmanlayarak bir “film süreci”ni yazıya döküyor. Sadece bir “kamera arkası” değil; bir filmi çekme macerası hakkında ve aynı zamanda Anadolu hakkında bir hikâye anlatıyor.

“Her filmin her aşaması, süreçle aynı anda, farkında olarak ya da olmaksızın yaşadığınız bir içsel yolculuğu da içerir. (…) Fakat işin kendisi o kadar öne çıkar ve her şey filmin çekilmesine o kadar tabi kılınır ki, bir süre sonra o işin ‘yolculuğunu’ gözden kaybeder, aklınızdan çıkarırsınız. Ancak iş bittikten sonra yolculuğun kıymetini fark edersiniz. Çünkü bitmiş bir işin sonunda, yolculuk boyunca yaşanan tüm hayal kırıklıkları, iniş çıkışlar, ümitler, vazgeçişler, kabullenişler ya da itirazlar adeta hiç yaşanmamış gibi unutulmuş ve bir kenara atılmıştır. Ama, ‘öğrenmek’ denilen şey de budur!”

Fotoğraf: Korhan Karaoysal

0
9040
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle