20 OCAK, ÇARŞAMBA, 2016

4. Jameel Ödülü Sergisinin Sanatçıları Açıklandı!

İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel'ın Pera Müzesi işbirliğiyle düzenlediği 4. Jameel Ödülü sergisi 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

4. Jameel Ödülü kapsamında seçilen 11 sanatçı arasında David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, Canan, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehab yer alıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi. Türkiye’den CANAN ve Cevdet Erek’in de yer aldığı sergide kolajlardan, video yerleştirmelerine, seramik, kaligrafiden, heykele ve sanatçı kitaplarına kadar birçok farklı mecrada ürettikleri yapıtları yer alacak.

Art Jameel tarafından desteklenen ve iki yılda bir düzenlenen Jameel Ödülü 25.000 £ değerinde. Victoria ve Albert Müzesi’nin ilk kez İngiltere dışında İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenleyeceği ödül töreniyle kazanan sanatçı açıklanacak.

Victoria ve Albert Müzesi Direktörü ve Jameel Ödülü jüri başkanı Martin Roth projeyi şu sözlerle açıklıyor: “V&A’in Jameel Ödülü’nü başlattığı 2009 yılından bu yana, uluslararası gezici sergiyi tüm dünyada 172.000’den fazla ziyaretçi izledi. Ödülün bu başarılı uluslararası boyutunu bir adım daha ileri götürmek için Pera Müzesi’nin, Jameel Ödülü’nün galibinin açıklanacağı ev sahibi kurum olmasından mutluluk duyuyoruz. V&A, Osmanlı geleneğini çağdaş sanat ve tasarım ile birleştiren Pera Müzesi’yle mükemmel bir uyum sürdürüyor.”

Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel'ın Pera Müzesi işbirliğiyle düzenlediği 4. Jameel Ödülü sergisi 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

0
1074
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle