13 EKİM, CUMA, 2017

2017 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü, Ömür İklim Demir’in

Bu yıl dördüncü kez armağan edilecek olan NDS Liseliler Edebiyat Ödülü, Ömür İklim Demir’in Muhtelif Evhamlar Kitabı adlı öykü kitabının oldu.

Jüri seçimini şöyle açıkladı: “Muhtelif Evhamlar Kitabı, evhamlarına dostane bir şekilde ortak olacağınız insanlarla sizi tanıştıran bir kitap. İçindeki kısa ama derin 10 öyküyle ve bu öyküler arasındaki bağlantıların ustalığıyla kitabı adeta yaşıyorsunuz, onunla arkadaş oluyorsunuz ve kitap da sizin evhamlarınıza ortak oluyor sayfalar ilerledikçe. Siz, evinde yalnız oturan Melda Hanım’ın salonuna görünmez bir konuk oluveriyor, Rasim Abi’yle soğuk bir kış gecesi aynı battaniyeyi paylaşıyorsunuz belki de. Biz, NDS Liseliler Edebiyat Jürisi olarak ‘geceleri kara tren’ olan Muhtelif Evhamlar Kitabı’nı çok sevip benimsedik.”

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, 2013 yılında Fransa'daki Liseliler Goncourt Ödülü benzeri bir NDS Liseliler Edebiyat Ödülü düzenlemeye karar verdi. NDS Liseliler Edebiyat Ödülü, Türkiye'de bu tarzda oluşturulmuş ilk ve tek ödüldür. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bu ödül ile edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı, gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlamakta. Ödül alacak eseri belirlemek amacıyla her yıl eylül ayında lisenin öğrencilerinden oluşan bir jüri kuruluyor. Sene boyunca jüri aday kitapları okuyup değerlendiriyor ve ödül alacak olan kitabı seçiyor.

​Ödül, 18 Ekim saat 11.30’da Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Gösteri Salonu’nda gerçekleşecek törenle yazara takdim edilecek.

0
2247
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle